تاريخ : شنبه هفتم آبان ۱۳۹۰ | 14 | نویسنده : بروجردستان

ورشو سازي شاخص ترين صنايع دستي بروجرد بوده که با بيش از دو قرن رونق ، نام اين شهرستان را در داخل و خارج کشور مطرح کرده، اما امروز آرام آرام در بوته فراموشي فرو رفته است.

 امروزه ظروف ورشو شامل انواع آبخوري، سماور، قوري، فنجان، سيني، بخوردان، منقل، آئينه و شمعدان، گلاب پاش و... با نقش ونگار اشكال تاريخي همچون شكارگاه، گل و مرغ، مينياتور، تصاوير بزرگان، تخت جمشيد و شاهنامه زينت بخش هنركده‌ها و موزه‌هاي داخل وخارج و تزئينات منزل شده اند.

 هر قطعه كوچك از ظروف ورشو كه با زحمت فراوان استادكاران ساخته مي‌شود دنيايي از ظرافت و هنر را در خود نهفته دارد و بيانگر فرهنگ، آداب و رسوم طرز تفكر، خلاقيت و توانايي سازنده آن بوده اما هم اكنون اين هنر قديمي در بروجرد به بوته فراموشي سپرده شده و تعداد اندك استادان نيز به خاطر كهولت سن قادر فعاليت دراين زمينه نيستند.

 استادکار ورشو بروجرد:

عدم امکانات مهمترین مشکل در این صنعت است

 استادکار ورشو بروجرد در گفتگو با خبرنگار ایسنا گفت: ورشو  بیش از یکصد سال در شهرستان بروجرد قدمت دارد.

 ماشالله فرخ پی اظهارکرد: در سن 10 سالگی به این شغل مشغول شدم که در آن زمان 230-240 استادکار در صنعت ورشو مشغول به فعالیت بودند.

 وی با بیان اینکه هر کدام از آن استادکاران وسیله خاصی را می ساختند ، افزود: بنده باقی مانده 230-240 استادکار بوده وامروز هرچیزی را که سفارش دهند ، می سازم اما در ان زمان هر استاد کاری مخصوص ساختن شی بخصوصی بود.

 استادکار ورشو بروجرد تصریح کرد: در زمان گذشته وسایلی از قبیل چایخوری ، غذاخوری ، سماور ، قابلمه های چند طبقه ، وسایل زینتی و... ساخته می شد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کرد.

 فرخ پی ادامه داد: این وسایل ساخته شده را به عنوان سوغات به خارج از کشور می بردند واقعا صنعت عظیم وبسیار جالبی بود واستقبال زیادی از این صنعت می شد.

 وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر نیز بسیاری از علاقمندان هستند که همین اشیا را با قیمت بالای خریداری می کنند.

 استادکار ورشو بروجرد با بیان اینکه مسئولین باید 60-50 سال پیش به آن توجه می کردند تا این صنعت از بین نرود ، اذعان کرد: به علت عدم وسایل وجای مناسب برای این کار صنعت ورشو به دست فرانوشی سپرده می شود.

 ماشالله فرخ پی اضافه کرد: مسئولین برای باقی ماندن این صنعت عظیم که در هیچ کجای دنیا نظیر ندارد اقدام ومساعدت کرده ونگذارند این صنعت از بین برود.

 وی تاکید کرد: مسئولین امکانات را در اختیار ما بگذارند تا چند نفری را آموزش دهیم چون حیف است این صنعت از بین برود وبه دست فراموشی سپرده شود.

 استادکار ورشو بروجردافزود: در گذشته ورقهای ورشو 60 در 90 از کشورهای آلمان وانگلستان وفرانسه وارد وبرش زده می شد اما الان از سینی های کهنه وسایل مورد سفارش را می سازم که این سینی ها رو به اتمام است.

 فرخ پی اظهارکرد: اگر وسایل ورشو به علت ماندگاری وساخت شدن آنها با دست بوده که گران هستند ولی وسایل ماشینی دوام نداشته وزود خراب می شوند.

  رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری بروجرد:

امروز بعضی از استادکاران از کارکنار رفته ویا فروشنده ظروف استیل شده اند

 رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری بروجرد گفت: در مورد ورود این صنعت به شهر بروجرد گفته می شود به دلیل اینکه استادکاران خوبی بر روی فلز کار می کردند وبه هنر چکش کاری آشنا بودند در دوران صدارت امیرکبیر تعدادی از مسگران شهرستان همراه با استادکاران اصفهان ودزفول به روسیه اعزام می شوند.

 حجت الله یارمحمدی با بیان اینکه این استادکاران نحوه ساخت ظروف ورشورا یاد می گیرند ، افزود: بروجرد به دلیل اینکه از دیرباز صنعت فلز در آن رونق زیادی داشته واگر ورقی به تاریخ بزنیم از ظریف ترین صنایع فلز تا خشن ترین آن دربازار بروجرد رونق داشته است.

 وی اظهارکرد: ساخت زیورآلات زنان وطلا سازی که هنوز تتمه هنرمندانی که مهارت دارند که طلا را بادست بسازند ودرمردم صنعت گرای بروجرد از دیر باز با فلز آشنا بوده اند.

 رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری بروجرد تصریح کرد: شاید بعداز ورود این فلز صنایع این شهر جایگاه ویژه ای برای خود بازمی کند و هر خانه وزندگی نیازمند تعدادی ظرف و ظروف مانند سماور ، قاشق وچنگال هست وبه دلیل اینکه صنعت فلز در این شهر رونق داشته ویک شهر مرکز اقتصادی وصنعتی بوده این صنعت رونق می گیرد وسالهای سال نیزتداوم داشته است.

 یارمحمدی ادامه داد: براساس مطالعات وسخنان استادکاران در یک مقطع زمانی که فلزورشو از آلمان ولهستان وارد می شده قطع می شود واز فلزهای مشابه ای که تقریبا شباهت داشته استفاده می کنندودر خلاء وجود مواد اولیه در شهرها بحث صنعتی شدن کار فلز رونق می گیرد.

 وی اذعان کرد: تولید استفاده از ورق استیل مخصوصا در اصفهان وبه دلیل اینکه ارزش تمام شده استیل از ورشو کمتر بوده جای ورشو را می گیرد.

 رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری بروجرد اضافه کرد: استیل جلا وشفافیت داشته و اکسید نمی شود وتنها تفاوت این دو فلز این بوده که ورشو با دست ساخته می شود.

 حجت الله یارمحمدی با بیان اینکه بازار رقابت به نحوی می شود که دست سازه ها را نمی خرند و از عرصه کار کنار می روند ، خاطرنشان کرد: صنعت دستی ورشو بروجرد در مواجه شدن با ماشین ونوین قابلیت رقابت را نداشته واز عرصه کار کنار می رود و صنعت ماشینی جای آن را می گیرد.

 وی اظهارکرد: چون در آن زمان بحث کاربردی وسایل مطرح بوده وقیمت وسایل ماشینی کمتر بود مردم از وسایل با قیمت پایین تر را خریداری می کردند.

 رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری بروجرد با بیان اینکه اما امروز ما به عنوان یک صنعت ارزش دارد ، افزود: امروز بعضی از استادکاران از کارکنار رفته ویا فروشنده ظروف استیل شده وباعث این شده که ورود ورشو کم شود.

 یارمحمدی خاطرنشان کرد: این امر باعث شده که استادکاران اندکی هم که در این کار بودند از عرصه کار کنار رفته وتجاری هم که ورق ورشو را وارد می کرده انگیزه ای برای ورود ورشو نداشته وصنعت ورشو در بروجرد رو به افول گذاشت.

 وی ادامه داد: یکی دو نفر استادکار در شهرستان بودند که بعد از تعطیلی کار ورشو استادکاران مانند مرحوم عزیز شادل سینه های خیلی بزرگ را قطعه قطعه کرده وظروف کوچکتری از آن درست می کردند .

 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجردبیان کرد: سال 86 اقدام به برپایی آموزش کرده و دو استادکار در این زمینه داشته ولی متاسفانه اعلام کردند که آموزش نمی دهند.

 یارمحمدی گفت: ولی به دلیل اینکه نیاز به آموزش بود کوتاه نیامده واستاد فرخ پی در محل ساختمان آموزش مستقر هستند وعلاقمندان را آموزش می دهند .

 وی افزود: آموزش ورشو سازی نیاز به آموزش بلندمدت در کنار استاد دارد.

 معاون استاندارلرستان:

متاسفانه چین از صنایع دستی هم غافل نشده است

 معاون استاندارلرستان گفت: صنعت ورشو سازی جز صنایع دستی وبه نام استان لرستان وبخصوص شهرستان بروجرد است.

سجادمعین اظهارکرد: ورشو در سابقه این شهر سابقه تاریخی دارد و آثار خوبی از آنها به جا مانده وماندگار است.

 وی تصریح کرد: متاسفانه با صنعتی شدن جامعه و رویکرد بیشتر تجاری وصنعتی دیجیتال باعث شده صنایع دستی مقداری به حاشیه بروند.

 فرماندار ویژه بروجرد با بیان اینکه متاسفانه برخی از این صنایع مانند ورشو در حال نابودی هستند ، ادامه داد: از جمله سیاست های دولت دهم بحث اشتغال زایی توجه به بحث استاد وشاگردی وتوجه به ایجاد اشتغال در صنایع دستی است.

 معین خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمادگی وجود دارد که دستگاه های مختلف به عنوان پشتیبانی کننده که ورشوسازان را حمایت کنند.

 وی اذعان کرد: انتظار می رود کسانیکه در حال حاضر مشغول به این صنعت کهن هستند مراجعه کنند و نسبت به آموزش شاگردان در این رشته تلاش کرده تا این صنعت از بین نرود.

 معاون استاندارلرستان اضافه کرد: امروز صنایع دستی یکی از موارد توجه برای گردشگران است و آنها در هر منطقه ای که وارد می شوند دنبال آن بوده که از صنایع دستی آن منطقه خریداری کنند.

 سجاد معین بیان کرد: متاسفانه با ورود کالاهای چینی به کشور در سطح جهان چین از صنایع دستی هم غافل نشده و ورشو ، روی وبسیاری از آثار زیادی تولید می کنند.

 وی ادامه داد: گاهی اوقات نیز این تولیدات چینی را تحت عنوان صنایع دستی عرضه می کنند وباید جلوی این کار گرفته شود .

 معین گفت: این کار خوبی نبوده وباید فرقی بین صنایع دستی خود بروجرد با محصولات چینی باشد واین کار می تواند در آینده زمینه نابودی این صنعت را فراهم کند.